Psykoterapeuter i organisationer
Som uddannet psykoterapeut bliver du udstyret med en masse værdifulde redskaber og kompetencer, der kan anvendes på mange forskellige måder i erhvervslivet.
Klar kommunikation og relationskompetencer kan ses på bundlinjen, hvorfor der altid er brug for chefer, ledere og medarbejdere, som kompetent kan navigere i samspillet mellem mennesker. Derudover er viden og dybdegående erfaring med forståelse for de menneskelige dynamikker i forandringsprocesser en nyttig ressource i enhver organisation, da det kan reducere ‘spild’ i form af unødige konflikter, misforståelser, stress og sygefravær når man har en bedre forståelse for sig selv i relation til andre. Første år på uddannelsen har derfor fokus på det ”personlige og professionelle lederskab”.
Det er i sig selv en god investering, at have viden om og forståelse for, hvordan mennesker agerer i forskellige situationer – og dette uanset om man er leder, medarbejder, selvstændig eller noget helt andet. Både sygeplejersker, socialpædagoger, læger, socialrådgivere, ledere i erhvervslivet, HR personale og håndværkere anvender deres psykoterapeutiske viden i deres arbejde.
Dansk Psykoterapeut forening har lavet en oversigt over deres medlemmers arbejdsform efter endt uddannelse, som du kan se her. De har også en side der viser ledige jobs der søger mennesker med psykoterapeutisk baggrund, som du også kan se her.
Psykoterapeuter med privat praksis
Mange psykoterapeuter vælger også at etablere privat praksis. Nogle vælger alene at have terapeutisk praksis med private klienter, andre vælger at have en praksis der både favner private klienter, samt erhvervskunder hvor terapeuten tilbyder forskellige services som fx workshops for ledelsesgrupper o. lign. med fokus på fx udvikling af bedre psykisk arbejdsmiljø.
En psykoterapeut kan altså arbejde med psykologiske udfordringer og mål på individ, par, familie- og organisationsniveau.